TechMeetup Ostrava
Konference 2022

Registrace začíná v 8:45! Těšíme se na Vás!

O TechMeetup konferenci

Development stage

Development stage je zaměřená nejen na webové technologie, ale také na programování automatických chatbotů, přístupu k open-source, vývoji her a dalších postupů vývoje informačních systémů. Tato stage je věnována nejen profesionálním vývojářům, ale také začátečníkům.

Development & system

Jsi vývojář nebo IT admin, zajímá tě DevOps a chceš se dozvědět o aktuálních trendech z oblasti infrastruktury, správy serverů a aplikací? CI/CD, kontejnery, automatizace, orchestrace, databáze, monitoring. Půjdeme do hloubky.

UX, AGILE & Business

Tuto stage Ti doporučujeme, pokud se zajímáš o UX a UI, jak být produktivnější díky moderním agilním metodikám, a nebo se chceš dozvědět něco zajímavého z marketingu a byznysu okolo vývoje aplikací.

Ostrava Inspires

Chceš si rozšířit obzor na čem kolegové dělají někde jinde? Jaké u toho používají technologie a jak? Možná Tě překvapí, kolik zajímavých světových věcí se tvoří i v Ostravě!

0

Účastníků

0

Hodin přednášek

0

Speakerů

0

Stage

Poznej naše speakery

Aleodor Tabarcea

Engineering Manager Creative Cloud Platform

Wojciech Gawronski

Senior Developer Advocate

Karel Pávek

Agile Team Lead / Scrum Master

Tomáš Litera

Lead Developer pro Design System LMC

Daniel Bizoň

UX Writer Lead

Romana Trusinová

Head of UX Research

Jan Mikeš

Software Architect

Petr Bechyně

Developer, IT Manager

Jakub Neruda

Senior Software Engineer

Hana Jadavan

Former Scrum Master/Agile Coach

Roman Šmiřák

Co-founder RainFellows

David Chodúr

Senior Lead Engineer

Martin Ullmann

CEO & Co-founder @ Ulmanna

Martin Dřímal

HW hacker & senior developer - ProRocketeers

Filip Gajdošík

Cloud Architect @ Mraky

Matěj Šusta

Cloud Architect @ Mraky

Jakub Beránek

ML developer @ LERN.cz

Vojtěch Cima

ML developer @ LERN.cz

Stanislav Bohm

ML developer @ LERN.cz

Martin Horák

Senior Software Engineer YSOFT

Petr Pyszko

Engineering managera @ Kontent.ai

Luděk Škaroupka

Technology Head of PPC & Data Tribe at Heureka Group

Jaroslav Jakoubě

Mobile Apps Team Lead - Heureka

Lukáš Jansa

Advokát @ Jansa, Mokrý, Otevřel & partneřiz

Petr Mandík

StoreFront X Ambassador

Adam Schreier

Schröer Labs

Petr Klen

Agile Coach, Stora Enso

Štěpán Hlavatý

CertiCon

Daniel Steigerwald

-

Petr Svoboda

Polda Adventures

Adam Małek

JetBrains

Stanislav Kuřík

Mews

Harmonogram

-

  • Development STAGE

  • Development & System

  • UX, Agile & Business

  • Ostrava Inspires

  • Doprovodný program

10:00 - 10:20

 

 

Úvodní přivítání

10:30 - 11:00

David Chodúr

LMC

Autentizace v nextjs aplikaci se symfony/graphql backendem

Dnešní vývoj webových aplikací se začíná výrazně lišit od toho co jsme viděli dříve. Backend a frontend jsou stále častěji oddělovány do samostatných technologii. Atmoskop není výjimkou a při implementaci jsme naráželi na to, jak spojit autentizaci uživatelů staré části, kterou odbavuje PHP server pomocí Twig šablon a nové části, využívající NextJS, načítající si data pomocí Graphql.
11:00 - 11:30

Petr Bechyně

Digital People

Refactoring ZOOTu

"Otázka stará jako samo programování. O co větší nebo více „legacy” projekt je, o to hůře se na ni hledá odpověď. Znamená přepis dělat všechno dvakrát než bude hotové? Hrozí nové verzi konec v šuplíku, nebo vydání polotovaru, který bude možná ještě horší? A co když nedává smysl refaktorovat aplikaci, ve které se nikdo nevyzná, běží už několik let bez aktualizace závislostí či údržby? O to hůř, když čítá tisíce tříd, které maskují chyby, nejsou pokryté testy a na větší změny si netroufali ani mnozí šikovní kolegové před vámi?

Jak se správně rozhodnout mezi takovými variantami? To si ukážeme na postupu, který jsme zvolili v Digital People na projektu Zoot.cz a popíšu cestu plnou nadšení, vystřízlivění, zděšení, útrap a znovu nalezeného světla na konci tunelu. Skončilo to happyendem nebo to bude kolosální fuckup?"
11:30 - 12:00

Jakub Neruda

Safetica

Stalo se to každému aneb jak uvést kód zpět do testovatelného stavu

Zná to každý. Nadšeně začneme kódit "prototyp" nového úžasného produktu (který se zaručene zahodí a napíše se to pak pořádně). O pár let později zjišťujeme, že se prototyp nikdy nezahodil a my žijeme s kódem, který byl napsán narychlo a bez ohledů na řádné testování. Jak můžeme v rámci běžné práce po malých částech upravovat tento existující kód, abychom vůbec byli schopni psát unit testy na nové funkce? V přednášce popíšu techniky refaktorizace projektové struktury i kódu (s důrazem na C++), které vedou na lépe testovatelný kód (a tudíž k šťastnějším vývojářům)
12:00 - 13:00

 

Pauza na Oběd

13:00 - 14:00

Aleodor Tabarcea

ADOBE

[EN] Architecting the future of web apps

Architecting the future of web apps" we'll talk about the direction Adobe is setting for its new generation of creative tools and the tech stack they are building on.
We'll cover a wide array of subjects, from the need that laid the ground for a disruptive development to the overall architecture, specific problems we encountered, and general direction of the web in Adobe.
All of this put together on the road to building a sustainable and powerful platform that can reach millions of clients daily.
14:00 - 14:30

Adam Malek

JetBrains

[EN] Why do we need ML in IDEs?

Using the example of IntelliJ IDEA, the talk is going to give listeners a chance to see why integrating Machine Learning with IDEs is an important task and how users benefit from it.
14:30 - 15:00

Daniel Steigerwald

-

Funkcionální programování. Co to je a proč to chtít?

Není funkcionální programování jen nějaká akademická vymyšlenost pro buzeraci lidí, kteří nemají čas ani chuť vrtat se teoretických nesmyslech? Není. Daniel Steigerwald se vám na konkrétních příkladech v TypeScriptu pokusí vysvětlit proč.
15:00 - 16:00

Jan Mikeš

Sharry

Real-time komunikace s Mercure protokolem a Symfony

Dokážete si představit, že už nikdy nemusíte refreshovat stránku, abyste dostali nejnovější a aktuální obsah?
Ukáži vám jak real-time aktualizace s Mercure protokolem funguje ""pod kapotou"" a příklad implementace v Symfony na aplikaci Peon.
16:00 - 16:30

 

Coffee break

16:30 - 17:00

Petr Svoboda

Polda Adventures

Pozadí POLDY 7 aneb něco o vlastním enginu POLDY (gamedev)

17:00 - 18:00

Panelovka

Panelová diskuse - ML/AI

10:30 - 11:00

Martin Dřímal

ProRocketeers

HW hacking vč. praktické ukázky

Úvod do HW hackingu aneb co sledovat, aby jste se dostali algoritmu běžícímu v paměti na kobylku, jak zkopírovat kompletní obsah pomocí man-in-the-middle, případně jak otevřít elektronický či fyzický zámek bez klíče pomocí měření.. ;)
11:00 - 12:00

Wojciech Gawronski

AWS

[EN] What Does Serverless Really Mean, and What It Can Do for You

Everyone is talking about serverless these days - they say: “Your apps should be Serverless”. But what is serverless exactly? Only Web sites? Is it a silver bullet for every use case? Let’s see what serverless means, how you can use it to implement different ideas and projects, and what benefits it brings to the table.
12:00 - 13:00

 

Pauza na Oběd

13:00 - 14:00

Zrušeno

-

Z důvodu nemoci řečníka zrušeno, děkujeme za pochopení

14:00 - 15:00

Filip Gajdošík & Matěj Šusta

Mraky

Cloud Fuck-ups

Máme za sebou mnoho migrací do AWS a Azure a podělíme se s vámi o všechno, co se nám nepovedlo. Co bychom dělali jinak? Proč je lepší se někdy vykašlat na Kubernetes? Má vůbec někdo multicloud… a mohli bychom ho vidět? Dává finančně smysl vzít svoje aplikační portfolio a hodit ho do cloudu a hlavně rychle, aby byl CTO spokojen? Co je to ten cloud-native stack a proč ho chceš? Odpovědi na tyto otázky včetně jemného popichování do některých našich zákazníků - to vám během cca hoďky rádi přednesem.
15:00 - 16:00

Vojtěch Cima & Jakub Beránek

LERN

AI v praxi - zkušenosti s aplikací strojového učení ve firmách

O umělé inteligenci (AI) a strojovém učení (ML) toho slýcháme hodně, a díky nástrojům jako TensorFlow nebo PyTorch si tyto oblasti dnes může ošahat téměř každý. Avšak od "AI hello-worldu" k praktickému využití modelu v businessu vede docela dlouhá cesta. V této přednášce si ukážeme, jak může tato cesta vypadat, od sběru a zpracování dat, přes trénování a evaluaci modelu, až po reálné nasazení ve firmě. Řekneme si taky něco o tom, jaké požadavky a očekávání můžeme vůbec od strojového učení mít, a čeho se vyvarovat. Nebude chybět ani krátké intro o tom, co to vlastně strojové učení je.
16:00 - 16:30

 

Coffee break

16:30 - 17:00

Adam Schreier

Ströer labs

Jak simulujeme týdny chování internetu za 7 sekund

Více než 450 webů, stovky reklamních kampaní, miliony uživatelů a přes 60 miliard datových bodů. To jsou všechno data vstupující do simulace, která má pomoci obchodníkům a managerům při rozhodovaní jakou zvolit online marketingovou strategii. Tato prezentace odhalí záludnosti a složitosti při řešení, optimalizace a hlavně také finální infrastrukturu v AWS, která nám pomohla počáteční prototyp zrychlit z 10 minut na necelých 10 vteřin.
10:30 - 11:00

Luděk Škaroupka

Heureka Group

Je před Vámi změna? Super!

Změny byly, jsou a budou mezi námi. Nelze se od nich odpojit. Jaký na vás mají vliv? Jak se k nim stavíte? Pojďte se mnou prozkoumat pár jednoduchých nástrojů či modelů, se kterými pracuji, když jsou před námi v týmech nějaké nové výzvy.
11:00 - 11:30

Daniel Bizoň

Ataccama

Neptej se, co může udělat tvůj UX writer pro tebe.

Ptej se, co spolu můžete udělat pro své uživatele. UX writer píše stručné, jednoduché a užitečné texty do softwarových produktů. Já chci mluvit o tom, jak se můžou vaše produkty vylepšit když začnete s UX writerem spolupracovat a jak se snažíme v Ataccamě přistupovat k psaní UX copy.
11:30 - 12:00

Karel Pávek

3Pillar Global

[CZ] SCRUM MASTER career & shift to AGILE LEAD path - a reflection from trenches

You have been in a Scrum master role for several years & now wondering what to do next. Lets share my own personal experience & an unique journey taken in areas of self- awareness, reflection, flexibility and adaptability, open mind-ness, long life learning in the IT project world & much more : )
12:00 - 13:00

 

Pauza na Oběd

13:00 - 14:00

Petr Mandík

StoreFront X Ambassador

Loading… Co udělá rychlejší eshop s vaším businessem?

Vliv rychlosti na e-shopy je stále větší. Google přichází s Core Web Vitals, návštěvy z mobilu převyšují desktop. Co to vše znamená pro e-commerce, jaký to má vliv na revenue, marketing a zákaznickou zkušenost? Jak to změřit? Proč je PWA trendem?
14:00 - 15:00

Lukáš Jansa

Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o.

Softwarové právo

Jak ochránit software a zdrojové kódy z právního pohledu, na co si dát pozor ve vztahu programátor zaměstananec/OSVČ a firma, zásadní nedostatky v softwarových smlouvách
15:00 - 15:30

Tomáš Litera

LMC

Creating a Design System from Scratch: Lessons learned

Postavit Design System pro jeden konkrétní produkt už není tak složité. Postavit Design System pro 10+ různých produktů už je výzva.
U nás v LMC takový Design System vyvíjíme již skoro rok úplně na zelené louce. Za tu dobu jsme udělali mnoho chyb, ale také se toho hodně naučili.
Prozradím Vám pár tipů a triků z pohledu vývojáře, jak s takovým projektem začít.
15:30 - 16:00

Petr Pyszko

Kontent.ai

Cesta k samostatným týmům

Povídání o tom, jak v Kontent.ai budujeme samostatné týmy. Dozvíte se, jakými iteracemi jsme si prošli a které slepé uličky jsme objevili – OKR pro všechny, extrémně velké či malé týmy a další. Vysvětlíme také, jak pracujeme s vysokými nároky na developery a budujeme u nich business kontext.
16:00 - 16:30

 

Coffee break

16:30 - 17:00

Romana Trusinová & Jaroslav Jakoubě

Heureka Group

Proč má smysl udělat z product discovery týmový sport a jak na to?

V Heurece usilujeme o tzv. demokratizaci UX výzkumu - tedy o zapojení různých rolí do product discovery. V praxi to znamená, že potřeby a problémy uživatelů zná ideálně každý hned z první ruky. Výzkumník, produkťák, designér, ale klidně i programátor. Na jednom konkrétním projektu, jehož cílem bylo vylepšit mobilní aplikaci Heureky, vám představíme zkušenosti se zapojením celého produktového týmu do jednotlivých fází discovery procesu: od mapovacích workshopů, přes uživatelské rozhovory, po vymýšlení nápadů na řešení a jejich následnou prioritizaci.

Do jakých kroků jsme zapojili koho a jak? Co nám na takové vytržení od kódování řekli programátoři? A co se po této zkušenosti v týmu změnilo? Povypráví vám Romana Trusinová (za research) a Jaroslav Jakoubě (za vývoj).
17:00 - 18:00

Hana Jadavan & Roman Šmiřák

https://hanajadavan.cz/ - RainFellows

"Nejoblíbenější" Fuckupy Agilnich transformací aneb čemu a jak se vyhnout

Agilita. Buď ji miluješ nebo nenávidíš. Někdo ji má spojenou se selským rozumem, někdo ji má spojenou s násilnou organizační změnou. Faktem je, že se z Agility stal mainstream a Agilní transformací prošla nebo prochází většina velkých firem na trhu. Co jsou největší fuckupy Agilních transformací a co můžeme udělat pro to, abychom je neopakovali anebo odpružili jejich dopad u nás v týmu / ve firmě? Na toto téma budou diskutovat Hanka Jadavan / https://hanajadavan.cz/ a Roman Šmiřák / RainFellows
10:30 - 11:00

Richard Schafer & Stanislav Kuřík

Mews

Co je to Pulumi a jak ho v Mews integrujeme

Infrastructure as code (IaC) je tématem mnoha diskuzí posledních několika let. Vysvětlíme, proč jsme se v Mews začali o IaC vůbec zajímat, proč mezi IaC tooly zvítězilo Pulumi a jak ho integrujeme do stávající infrastruktury. Převážně se ale bude přednáška bude věnovat úvodu do Pulumi, jeho fungování a hlavním konceptům, chybět nebude ani krátké demo.
11:30 - 12:00

Petr Klen

Stora Enso

Měření míry agility v týmech IT služeb ve Stora Enso

Stora Enso je globální korporace, která pro podporu svého podníkání používá řadu IT služeb. Jak se dá měřit míra zavedení agilních principů v týmech, které tyto IT služby poskytují? Proč to vlastně děláme a co z toho máme? Jak vypadají nejčastější výsledky takových měření a k čemu je používáme? Co z našich poznatků by šlo použít ve vaší společnosti?
12:00 - 13:00

 

Pauza na Oběd

13:00 - 13:30

Martin Horák

Y SOFT

Jak na Machine Learning v .NETu?

Na přednášce vám představím ML.NET a alternativní knihovny v .NET strojového učení. Porovnáme také ML.NET s ostatními frameworky jako TensorFlow a PyTorch. Nakonec vám ukážu ML.NET v naší produkci.
14:00 - 14:30

Štěpán Hlavatý a Vojtěch Baron

CertiCon

Od návrhu až po testovací okruh – tak vzniká software pro autobusy a tahače budoucnosti

Jak v Certiconu vzniká nízkoúrovňový software pro elektro autobusy a tahače? Jaké jsou hlavní funkce tohoto softwaru? A jak náročné je jeho testování? Nahlédnete s námi pod pokličku embedded vývoje a testování v automotive.
16:30 - 17:00

Martin Ullmann

Ullmanna

Využití AI v zemědělství, co dává smysl.

Jaké jsou největší výzvy v zemědělství ? AI je zásadní game changer pro škálování biozemědělství po celém světě a výrazně pomáhá rozšíření tohoto způsobu hospodaření mezi konvenční zemědělce. Pomocí machine learningu dokážeme skutečně posunout svět k lepšímu. Řeknu vám na jaké největší výzvy jsme narazili v technické i business oblasti a čeho se nám podařilo dosáhnout.
18:30 - 03:00

AFTERPARTY

KLUB T2

RAUT, NETWORKING, POKEC SE SPEAKERY, PÁRTY

Vstupenky


V případě, že se vám špatně zobrazuje proces nákupu vstupenek, využijte prosím tento odkaz Děkujeme.

Kontakty

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit. Děkujeme.

Adresa

Aula VŠB-TUO 17. listopadu, 708 00 Ostrava-Poruba

Telefon

+420 777 649 808

Email

info@techmeetup.cz


Organizátoři
Partneři

Partnerské organizace

+420 777649808